Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak wybrać najlepszy opryskiwacz ogrodowy?

Strumień wody z opryskiwacza ogrodowego

Nawet najbardziej ekologiczne metody upraw warzyw i owoców nie są wolne od stosowania nawozów czy środków ochronnych. Na korzenie, łodygi, liście, kwiaty i owoce naszych drzew i krzewów czyha cała armia szkodników, z którymi właściciele ogrodów oraz sadownicy nieustannie toczą walkę przy użyciu specjalistycznych środków ochrony roślin. Prędzej czy później, również my staniemy przed koniecznością wyboru oprysków, które uchronią nasze uprawy przed inwazjami pasożytów. Koniecznością będzie również zakup odpowiedniego opryskiwacza, który będzie spełniał wszystkie niezbędne funkcje, takie jak: zraszanie roślin, dozowanie środków ochronnych, rozpylanie nawozów czy bielenie drzew. Wybierając opryskiwacz, powinniśmy więc uwzględnić jego przewidywane zastosowanie.

Jaki opryskiwacz do ogrodu wybrać?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę opryskiwaczy, począwszy od ręcznych, o najmniejszej pojemności i najprostszej konstrukcji, poprzez opryskiwacze ciśnieniowe naramienne i plecakowe, aż po specjalistyczne opryskiwacze wózkowe. Każdy z nich dedykowany jest innym zastosowaniom i różni się zarówno parametrami, jak i przeznaczeniem.

Pomarańczowy opryskiwacz ręczny

Opryskiwacze ręczne

Opryskiwacze ręczne to najprostsze i najmniej skomplikowane urządzenia, które możemy podzielić na dwie grupy: pulsacyjne (rozpylające oprysk wyłącznie w momencie nacisku na dźwignię) oraz ciśnieniowe (uwalniające ciecz wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrz zbiornika). Zazwyczaj, opryskiwacze ręczne posiadają niewielką pojemność (od 0,5 do 2 litrów) i wykorzystuje się je do zraszania roślin lub rozpylania środków ochronnych na najmniejszych uprawach (rośliny doniczkowe, niewielkie drzewka, krzewy i rabaty w ogrodzie). Zobacz: OPRYSKIWACZ KOMPRESYJNY 1,5L GB9015 GREEMILL.

Opryskiwacze naramienne

Bardziej zaawansowane opryskiwacze naramienne charakteryzuje dużo większa pojemność (zwykle mieszczą do 12 litrów płynu), co pozwala wykorzystywać je na większych areałach. Opryskiwacz naramienny wyposażony jest w zbiornik, system wtłaczania powietrza pod ciśnieniem oraz specjalną lancę, która pozwala rozpylać ciecz na większych wysokościach (lanca może być teleskopowa). Tego typu opryskiwacze jak np. model ORION KWAZAR V 12L dają nam już znacznie więcej możliwości: dysza, przez którą rozpylana jest ciecz, może posiadać regulację, a opryskiwacz może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, jak np. manometr czy specjalny zawór do regulacji ciśnienia.

Opryskiwacze plecakowe

Jak sama nazwa wskazuje, opryskiwacz ten może być noszony podobnie jak plecak, co znacznie ułatwia opryskiwanie dużych powierzchni, gdyż całe obciążenie równomiernie obciąża nasz kręgosłup – inaczej niż w przypadku opryskiwaczy naramiennych. Opryskiwacze plecakowe, np. NEPTUN KWAZAR 15L mogą mieć także większą pojemność, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w sadach czy dużych ogrodach.

Opryskiwacze wózkowe

Ogrodowy wąż na uchwycieOstatnią grupę opryskiwaczy ogrodowych stanowią opryskiwacze wózkowe, przeznaczone do stosowania głównie w sadownictwie. Z uwagi na koszty (kilka tysięcy złotych) oraz specjalistyczną konstrukcję, wybór takiego opryskiwacza do niewielkiego ogrodu jest mało opłacalny. Opryskiwacz wózkowy, dzięki kołom, nie wymaga dźwigania na plecach lub na ramieniu, co znacznie podnosi komfort pracy na dużych powierzchniach. Ma też sporą pojemność – może pomieścić nawet ponad 100 litrów cieczy.

Jeśli poszukujemy bardziej zmechanizowanego urządzenia, warto zastanowić się nad zakupem opryskiwacza akumulatorowego, który rozpyla ciecz w pełni automatycznie (bez pompowania ręcznego).

Ile kosztuje opryskiwacz ogrodowy?

Ceny opryskiwaczy ogrodowych dostępnych na rynku uzależnione są od ich typów, pojemności, przeznaczenia oraz wielu innych czynników i mogą wynosić od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych. Z całą pewnością, zastanawiając się jaki opryskiwacz: plecakowy, ciągany czy zawieszany będzie najlepszy w naszym przypadku, warto wziąć pod uwagę fakt, że kupujemy sprzęt, który powinien posłużyć nam przez co najmniej kilka lat. Warto więc wybierać produkty uznanych firm, które słyną z niezawodności oraz wysokiej jakości oferowanych urządzeń.

do góry
{nocache:1e2d8da21b424bb531203e9e6a083461#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl